Niespokojna krew od J.K. Rowling

J.K. Rowling pisze książki nie tylko dla nastolatków i dzieci. Pod pseudonimem Robert Galbraith wydaje, między innymi, serię pod tytułem Cormoran Strike. To klasyczny cykl kryminalny, w którym śledzimy przygody prywatnego detektywa oraz jego wspólniczki Robin Ellacott. Dotychczas ukazało się pięć tomów, najnowszy to: Niespokojna krew ze sklepu internetowego taniaksiazka.pl. Tym razem dwójce bohaterów przyjdzie zmierzyć się ze skomplikowaną zagadką, na której rozwiązanie nie mają dużo czasu. W dodatku ich śladami podąża psychopatyczny morderca.

Piąta część serii

Co tym razem ma do zaoferowania swoim czytelnikom J.K. Rowling? Między innymi trzymającą w napięciu akcję, choć narracja w nowym tomie wcale nie pędzi na złamanie karku. Niemniej autorka tworzy gęsty klimat za sprawą niedopowiedzeń, nieprecyzyjnych śladów i tropów. Czytelnik nie może się spodziewać, na co się natknie na kolejnej stronie. To jest zdecydowany plus całej serii o Cormoranie Strike’u. Cykl nie przytłacza nadmierną dynamiką, ale urzeka powolnie i przemyślanie prowadzoną fabułą oraz interesującymi postaciami. Warto też zaznaczyć, iż choć sam Cormoran Strike jest personą rozbudowaną i wyraźnie charyzmatyczną, to raczej miano najciekawszej postaci serii przypada Robin Ellacott. To kobieta o złożonym charakterze, która za każdym razem zaskakuje czytelnika. Czy to trafnym podsumowaniem, czy prostą, acz ciężką do wypowiedzenia myślą, czy ironicznym poczuciem humoru.

Trochę pecha, trochę szczęścia

Strike to detektyw, któremu raz się udaje, a raz nie. Nie jest idealny, nie jest wcale najlepszy w swoim zawodzie. Odpowiada też i trochę za to pech, jaki podąża za nim w jego karierze zawodowej. Niemniej jednak ta bardziej niezdarna i często omylna strona jego charakteru, nadaje postaci dużego uroku. J.K. Rowling już lata temu pokazała (w cyklu o Harrym Potterze), jak dobrze radzi sobie w budowaniu fikcyjnych światów, ale i samych postaci. Za pomocą prostych środków wyrazu tworzy osoby, które łatwo się w naszej głowie zapisują, które szybko – mimo ich wad – zaczynamy darzyć sympatią. Nie inaczej jest i w Cormoranie Strike’u. Niespokojna krew to jeden z najlepszych tomów całej serii. Z zakończeniem ciężkim do przewidzenia, z bandą interesujących postaci, które sprawiają wrażenie autentycznych i z historią, która choć nie pędzi do przodu, wywołuje duże napięcie. Czytelnicy, którzy szukają dobrze zrealizowanego, współczesnego cyklu kryminalnego z postaciami, które da się lubić, powinni sięgnąć po pierwsze tomy serii o Cormoranie Strike’u.

Książka zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com